Jadrové vŕtanie a renovácia jadrových vrtákov
Jadrový vrták je dutý valcový vrták, ktorý sa používa na vytvorenie dier cez povrch. Je vyrobený z kovu a hroty vrtákov sú zvyčajne zhotovené z technického diamantu alebo karbidu. Jadrová vŕtacia súprava sa skladá z motora, stojanu a jadrového vrtáku. Hlavným rozdielom medzi jadrovým vrtákom a inými nástrojmi na vŕtanie betónových a silikátových materiálov je to, že jadrový vrták vyberie vzorku z materiálu. Stred vrtáka je dutý, čo mu umožňuje vyrezať presnú vzorku z vŕtaného materiálu. Táto vzorka, nazývaná vzorka jadra, zodpovedá tvaru a veľkosti dutých stien vrtáku.
Jadrový vrták môže preniknúť do rôznych typov povrchov. Môže rezať cement, murivo, betón, železobetón, kameň, tehlu, asfalt, ytong, drevo, skaly a ľad. Pre každý povrch je potrebné nainštalovať iný vrták so segmentom na to určeným, aby sa dosiahol čo najlepší výkon. Jadrové vŕtanie sa vyznačuje jeho výhodnou vlastnosťou vŕtania bez vibrácií, a teda nemá za následok praskliny a iné poškodenia povrchu. Vyznačuje sa hlavne nespôsobovaním prebytočného odpadu.
Veľkosť, výkon a vlastnosti jadrových vrtákov sa môžu líšiť v závislosti od toho, na čo sa budú používať. Segmenty jadrových vrtákov ,ich zloženie a tvrdosť určujú druhy materiálov na ktoré sú určené. Taktiež rozsah otáčok pohonu motora je určujúci na použitie potrebného jadrového vrtáku. Cena segmentov jadrových vrtákov zohľadňuje veľkosť a hustotu zrna rezného materiálu, ktoré obsahuje segment. Segmenty sú na nosiče jadrových vrtákov pripevnené indukčným, laserovým alebo pájkovým naváraním.
Jadrové vŕtanie vykonáva firma STRENT SK s.r.o.